25 Nisan 2014 Cuma

Reklam Arası

Blogu ile para kazananlar var herhalde. Adsense deniliyor Almanca blgospot'ta. Türkçesi nedir bilmiyorum. O kadar okunuyor mu bu reklamlar, yada nasıl oluyor da yapılan reklam bloggere para kazandırıyor? Böyle sorular beliriyor beynimde.
Çünkü bir ara bende mi eklesem diye düşünmüştüm ondan sonra da "aman canım sende, sen sanki gördüğün reklamlara tıklıyor musun?" deyip vazgecmistim.
Takip ettiğim bloggerler'den bir kaçı bu reklamları kullanıyor. Sonra açıyorum bloglari takip ettiğim programı (feedly), bir bakıyorum bir çok blogta aynı reklam.
Pek samimi gelmiyor bana bu durum ve yazıyı okumadan okundu diye isaretliyorum.
Siz neler düşünüyorsunuz bu konuda? Blogger'i bir reklam panosu olarak kullanmalı mi?  

Iny(A)hu'dan masallar dinlediniz. Esen kalin.

9 yorum:

 1. Ya bilmiyorum ya bence blog yazmak gönül işi.
  Yani şimdi yapanlara bi lafım yok ki haddim de değil zaten.
  Bana göre içimi dööktüğüm bi defter gibi blog ve defterimdeki anlattığşım arkadaşlarımda sizsiniz yani ben öyle düşünüyorum en azından. Hal böyle olunca da kendi duygularımdan 3 kuruş kazanacağıma hiç kazanmam daha iyi. Çünkü manevi bi değeri var benim için :)
  Ay ne yazdım dimi :)
  Canım benim boşver kalsın öyle :))
  Öpüyorum çok :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende kisisel blog sahibi oldugum icin bana da pek samimi gelmiyor. Senin de dedigin gibi duygularim ile para kazanacak degilim :)

   Sil
  2. Di mi :)
   O yüzden hiç yanaşmadım ona :))

   Sil
  3. bence yapilmali. tabi abartisiz olamli bu şey...

   Sil
 2. Bence kullanılmamalı. Dikkatimi dağıtıyor o reklamlar benim. Hele hareketli olanlar. Yazıyı okuyamıyorum. İtaraf etmek gerekirse yazıyı okumadan, yarım bırakıp siteden çıktığım bile oluyor.

  YanıtlaSil
 3. 1 yıl önce bu soruya epey atarlı bir post ile cevap vermiştim. 1 yıl sonra ise dediklerimi yutarak reklam yayınlamaya başladım. Nedeni ise şu :

  Bloggerlar olarak bir postu hazırlarken işin arka planında nasıl emek verdiğimizi, o posttaki bilgileri nasıl araştırdığımızı; görselleri düzenlemek, yazıyı ilgi çekici hale getirmek, doğru bilgi paylaşmak için ne kadar zaman harcadığımızı bizden başka pek bilen olmuyor maalesef.
  Ben de başta sizin gibi "burası benim duygu yuvam yahu, nasıl bunun üzerinden para kazanırım" diye düşünüyordum. Ama zamanla bloggerlığın epey zahmetli bir hobi olduğunu anladığımda neden diye sordum kendime "neden hem para kazanıp, hem de sevdiğim bir hobimi gerçekleştirmeyeyim?
  Ve bu çok mantıklı geldi. Kozmetik blogları gibi ürün karşılığında çok beğenmişim gibi yalan yazılar yazmıyorum veya bloğa girer girmez şunu beğen bak burada şuna tıkla diye reklamlar açılmıyor.
  Yani bana göre samimiyeti bozacak bir durum yok.
  Sadece diğer bloglarla aynı anda bumerangın içeriğini verdiği reklamları bir post olarak yayınlıyorum hepsi bu.
  Zaten alışınca direk okundu deyip geçiyor insan gözü alışıyor.
  Bu tabuyu yıkmam epey zaman aldı ama yıktığıma memnunum açıkçası, kabul etmediğim reklamlara üzülüyorum :)

  Ama google reklamlarına hala karşıyım bloğu iğrenç gösteriyor. Yayınlayana da bir şey demem tabi ki, kendi tercihi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sana %100 katiliyprum ponticim.

   Sil
  2. Senin acından bakınca dogru aslında. Emek veriyoruz yazılara.

   Sil
  3. O zaman siz de alın bence :)

   Sil